S CUKROVKOU NABOSO

Nový produkt

Více informací

S CUKROVKOU NABOSO

Ve světě diabetiků často kladená otázka na zdravotníky a obuvnické společnosti. „Můžeme chodit bosí?“ „Jaký typ bot je pro nás nejvhodnější?“ „A jak je to s barefooty?“

Život s cukrovkou není bezstarostný a obnáší určitá omezení a režimová opatření. Znamená to však, že diabetik nemůže chodit naboso či v botách simulujících tento přirozený způsob pohybu?

Cílem příspěvku je objasnit pohled na nošení barefootové obuvi diabetiky a celkově uvést na pravou míru zásady obouvání pro lidi s touto zdravotní indispozicí. Možná i vy po jeho přečtení zjistíte, že byste sami mohli být nadšenci „bosých“ bot.

Diabetes je druh nemoci, s níž se buď narodíte, nebo která vznikne v průběhu života. Pro ty z vás, kteří nevědí, co život diabetika obnáší, krátké vysvětlení. Jde o poruchu metabolismu cukrů v těle. V krvi se vyskytuje vyšší množství cukru, než je žádoucí, a organismus nezvládá tento nadbytek z různých důvodů dostatečně korigovat. S onemocněním souvisí řada přidružených zdravotních komplikací. Kromě pojmů jako hyper a hypoglykemické kóma, makroangiopatie, nekróza ledvinných papil a katarakta nás zajímá vzhledem k obouvání hlavně neuropatie a zvýšená náchylnost k infekcím. 

Diabetická polyneuropatie je poškození nervových zakončení vlivem dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi. Porucha nervů způsobuje zhoršenou citlivost na dotek. Porucha mikrocirkulace vyvolává tendenci ke zhoršení krevního oběhu končetin. Za normálních okolností by si tělo se zánětem vzniklým díky oděrce na kůži poradilo prostřednictvím imunitnímu systému samo. V případě diabetika se však rána může hojit zdlouhavě a hrozí riziko, že i z malé ranky vznikne kožní vřed. V dalším stádiu kolem vředu začíná odumírat tkáň – tvoří se gangréna. Odtud už je jen kousek k amputaci. Z důvodu této hrozby se obecně ustupuje od nošení bosých bot, či úplně od bosé chůze jako takové. Riziko poranění je jednoduše vysoké a vidina amputace strašák i reálná motivace lékařů, proč se uchylují k závěru nedoporučovat diabetikům chodit naboso či v barefoot obuvi.

Bosá chůze může být v některých případech opravdu nebezpečná a chodidla vyžadují od svého majitele zvýšenou pozornost. Diabetik má zpravidla kůži více zranitelnou než lidé bez tohoto onemocnění a s tím související sníženou schopnost těla léčit defekty.

ALE…

Dle mého názoru a výpovědí samotných diabetiků nosících barefoot boty by neměl být tento druh obuvi úplně zapovězen. Při výběru správného typu a dodržování každodenních režimových opatření by se lidé s cukrovkou nemuseli bát chodit takto obutí. Je třeba pouze předejít vzniku poranění vhodnou volbou bot a důslednou preventivní péčí v podobě každodenní kontroly chodidel. Při výběru obuvi jsme teprve na začátku znázorněné posloupnosti a koupě nových barefootových bot automaticky neznamená nutnost vzniku potíží v budoucnosti.

Díky spolupráci se zdravotníky a informacím ze zdrojů České obuvnické a kožedělné asociace máme ucelený souhrn doporučených pravidel ohledně výběru bot a péče o chodidla pro diabetiky.

PRAVIDLA PRO VÝBĚR OBUVI

 • Uzavřená obuv

Zvolit koženou nebo textilní celistvou obuv s plnou špičkou (nevhodný je síťovaný svršek, sandále). U otevřených bot se výrazně zvyšuje riziko vniknutí cizího předmětu (kamínek, větvička atp.) do obuvi s následkem vzniku poškození chodidla. Ať už se jedná o puchýř, otlak nebo škrábanec, diabetik vlivem zhoršené citlivosti může na defekt přijít pozdě, resp. až ve chvíli, kdy se tělo začne bránit zanícením rány. Organismus není schopen si se zánětem sám poradit, což značně komplikuje budoucí léčbu. Dále u obuvi typu sandále může docházet k přiškrcení krevního oběhu a tím k horšímu prokrvení končetin.

 • Stélka bez masážních výstupků

Chodidlo v barefoot botách se nachází bezprostředně nad tenkou podrážkou. Bota není vystlána žádnou pěnou, a tak můžete skrze vaše chodidla plně vnímat informace o terénu, v němž se pohybujete. Pro diabetiky je to skvělý trénink propriocepce, tzv. hluboké citlivosti. Barefoot obuv nemá žádnou podporu nožní klenby a umocňuje tak přirozené vnímání povrchu.

 • Obuv bez pruženky 

Gumová pružná vsadka ve svršku boty by mohla omezit prokrvení kůže či způsobit odření.

 • Maximální výška podrážky / podpatku 25 mm 

Vyšší podpatek = horší stabilita chůze. Na rozdíl od minimalistických či klasických bot je podrážka barefoot obuvi stejně tenká po celé své délce, tzn. že barefoot boty mají "nulový drop", tedy nulový sklon mezi špičkou a patou. Celá podrážka je v jedné rovině.

 • Obuv bez vnitřních švů, především na nártu

Švy mohou způsobovat otlaky, puchýře či odřeniny.

 • Dostatečně pevná podešev odolná proti propíchnutí 

Tloušťka podrážky barefoot bot bývá od pouhých 3 do 6 mm. Boty tak nabízejí nejlepší možný kontakt s podkladem, po němž se pohybujete. Patentované podrážky, jako např. u bot značky VIVOBAREFOOT, jsou však zároveň oděruodolné a obsahují ochrannou vrstvu odolnou proti propíchnutí.

 • Boty na noze nesmí nikde tlačit!
 • Vybírat novou obuv v odpoledních hodinách

Noha může v průběhu dne otékat. Vhodným načasováním výběru eliminujete riziko pořízení malé či nevhodné velikosti.

 • Při výběru ohlídat dostatek místa pro prsty, a to jak do délky, tak do šířky. 

Špička barefoot bot je vytvořena dle anatomického tvaru chodidla, což zaručuje prstům dostatečný prostor a možnost přirozeného pohybu nezávisle na sobě, jak je tomu při skutečném chození naboso.

 • Mít více bot pro různé příležitosti, aby se brzy neochodily

KAŽDODENNÍ PRAVIDLA PRO PÉČI O CHODIDLA

 • Před obutím kontrolovat rukou vnitřek boty
 • Vysypat z bot kamínky, než se do nich nazujete
 • Nohy by se v botě neměly zapařit
 • Ošetřit a hlídat průběh hojení jakéhokoli zranění (puchýř, oděrka, otlak). V případě, že se ranka nehojí, kontaktujte svého lékaře
 • Vyhýbat se přímému kontaktu s horkými plochami (radiátory v MHD, rozpálený asfalt)
 • Každodenně provádět kontrolu svých chodidel

PROČ BYCH DIABETIKŮM BAREFOOT BOTY DOPORUČILA?

 • Snaha o zlepšení prokrvení chodidel
 • Zkvalitnění propriocepce
 • Posílení svalů chodidel
 • Zachování pružnosti nohy
 • Zlepšení stereotypu chůze
 • Zaměření pozornosti na své zdravé obouvání
 • Nabídnutí možností, co pro své tělo udělat nad rámec standardní péče

 

ZÁVĚREM

U lidské nohy se vyvinula vyšší citlivost kůže oproti zvířecí tlapě, to vše na úkor mechanické ochrany chodidla. Cukrovkáři mohou časem tuto citlivost ztrácet, a tudíž je pro ně mnohem podstatnější dbát na preventivní péči o svá chodidla a zajistit si dostatečnou ochranu proti jejich poškození. Chůze úplně naboso může být pro diabetiky v určitém stádiu onemocnění opravdu nevhodná až nebezpečná. Skvělou alternativou, jak cítit zem pod nohama i bez rizika úrazu, jsou právě barefoot boty. Anglická značka VIVOBAREFOOT je ideální kombinací kvality a designu.

Jedná se o boty věrně napodobující pocit chůze či běhu naboso, což je pro člověka nejpřirozenější způsob pohybu. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly dokonalý kontakt s povrchem a zajišťovaly maximálně přirozený pohyb s největší možnou propriocepcí. Zároveň však chrání chodidla před nepříznivými vlivy počasí a možným zraněním ostrými předměty. Tyto boty jsou vyráběny za pomoci nejmodernějších technologií a prvotřídních materiálů, kdy je stále více kladen důraz i na ekologii a udržitelnost.

Kontroverzním tématem pro vhodnou diabetickou obuv může být z výše uvedených zásad jejich charakteristická tenká podrážka. Díky ní však máte možnost podporovat svalový korzet chodidla a mechanické otužování nohou. Jak uvedla jedna slečna s diabetem na sociálních sítích: „Podle mě jsou pro diabetiky tyto boty ideální, protože se v nich nohy skvěle prokrví.“

Speciální zdravotnická obuv určená pro lidi s tímto onemocněním má sice za úkol plně chránit nohy před mechanickým poškozením, zároveň však brání v přirozeném pohybu a znemožňuje chodidlům přístup k důležitým informacím – vjemům z okolí.

Prostřednictvím patentovaných ultratenkých podrážek bot VIVOBAREFOOT můžete každý den na vlastní kůži zažívat pocit chůze naboso bez zvýšeného rizika prochladnutí či dokonce poranění. Stačí pouze vhodně vybrat střih a zpracování dle zásad obouvání pro diabetiky, starat se pravidelně o svá chodidla, a pak není důvod se bát chůze v „bosých“ botách.

Značka VIVOBAREFOOT nemá certifikaci zdravotnické obuvi. Tento článek prezentuje můj názor, názor fyzioterapeutky, která aktivně nosí barefoot boty, a opírá se o veřejně známé postoje odborníků i osobní zkušenosti diabetiků. V případě, že si nejste jisti, zda je pro vás obuv vhodná, konzultujte raději výběr se svým lékařem či fyzioterapeutem.

Drazí diabetici, dopřejte i vy svým chodidlům maximální pocit volnosti a pohodlí.

Mgr. Veronika Horáková

Fyzioterapeutka

 

 

ZDROJE 

 • LEWITOVÁ, Clara-Maria Helena. 2016.O dospělých nohách. Umění fyzioterapie. 2016, vol. 2, stránky 5-8. ISSN 2464-6784.
 • PROČKOVÁ, Pavla. 2016. Život naboso. Umění fyzioterapie. 2016, vol. 2, stránky 55-59. ISSN 2464-6784.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online;
v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.